صابر و فاطمه

سید صابر و همسر خدایی اش
 
ساختن صفحه ی وب - 3
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/۳٠ : توسط : صابر طباطبائی یزدی

سلام در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که اگر مراحل کار را هر کسی بادقت انجام دهد حتما می تواند همی نر افزار را دوباره تولید کند حتی با از بین رفتن شکل فایل اجرایی. پس با عنوان این مطلب که از گفتن چیز های تکراری تا حد بالایی اجتناب شده به سر بحث اصلی می رویم. فکر اولیه من این بود که بعد از طراحی فایل مزبور با آفیس پاور پوینت بتوانیم از آن به عنوان یک جزئی از فهرست اصلی و فهرست مطالب اصلی استفاده کنم. به نظر من کار کردن با پاور پوینت در هر بار که شما می خواهید صفحه ای را طراحی کنید به گونه ای است که بستگی به خلاقیت و قدرت شما در لحظات مختلف گونا گون باشد.در مرحله اولیه کار ما می خواهیم فایلی را به عنوان پایه و قسمت اصلی که وظیفه اصلی من بود را بسازیم. پس من این توصیه را می کنم که در آغاز بعد از جمع آوری مطالب و تعیین محدوده اطلاعات به سراغ این مراحل بیایید


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
۲
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/۳٠ : توسط : صابر طباطبائی یزدی

 

   اگر بخواهم یک جمع بندی کلی بکنم از این زمانی که انتظار می کشیدم تا همه مطالب در اختیارم باشد تا روزی که از نظر من کار تهیه لوح تمام شد، می توانم بگویم که این کار را طی دو دهی انجام دادم بعضی روزها به مطالعه درسی خودم و بعضی دیگر را به انجام کار های روزانه می پرداختم ولی با همه این اوصاف من در شرایط بهتری به نسبت سایر کار آموزان دانشگاه خود داشته ام، چون اکثر اونها یکی دو روز بیشتر سر کارآموزیشان حاضر نمی شدند. من این را شان نمی دانم بلکه میزان تلاش خودم در رسیدن به یک سری خواسته هایم می دانم. چون من از روز اول در سه قسمت کتابخانه و واحد کامپیوتر و واحد گاز حضور خودم رو نشان دادم. و توانستم در این سه جا خودم رو جا بیاندازم درسته که نتونستم در واحد کامپیوتر خودم را جای دهم ولی توانستم توانایی و صلاحیت خودم را به مسئولین اونجا بدون داشتن تجربه در زمینه شبکه نشان بدهم چون اونها به من گفتند این کامپیوتر از نظر ما با دو ساعت تلاش در کار کردن اونها هنوز کار نمی کرد ولی من این کار رو انجام دادم و تونستم به خودم بقبولونم که من می تونستم در دو واحد هم کار انجام دهم.چون من بیشتر کارهام رو توی خونه انجام می دادم.و می توانستم از زمان اونجا حداکثر بدست آوردن تجربه را داشته باشم ولی مثل اینکه اونها به گفته خودشان کادرشان پر بود.! و حتی وقتی من گفتم که حداقل ویندوز بریزم هم با این کار مخالفت شد بگذریم.

حالا خوشحالم که در همین مدت کم من حرف ها و تجربه های زیادی را برای باز گویی دارم و می توانم از همه بخش ها و واحد ها و اشخاصی که با اونها ارتباط بر قرار کردم و از تجربه های خود اونها در حین انجام کار یا صحبت راجع به اون مطلب ازش استفاده کنم.در اینجا از همه همکاران پژوهشگاه تشکر و سپاس و قدردانی می کنم به به بعضی از سوالات من در مواقعی که می توانستند استراحت کنند با سعه صدر پاسخ دادند.

خب ،سخن رو کوتاه می کنم و می پردازم به نظریات خودم راجع به چگونگی تالیف این گزارش.به نظر من اگر از دید مهندسی نرم افزار به مطلب نگاه کنیم و لوح فشرده در حال حاضر که من می خواهم راجع بهش توضیح بدهم را یک نرم افزار بدانیم یکی از مهم ترین مستندات این کار را مستنداتی می دانم که با رفتن طراح اون برنامه کس دیگری بتواند بدون برقراری تماس با وی کار او را مورد مطالعه قرار بدهد و ایراد های کار را در صورت وجود بر ط رف کند و اگر توانایی های لازم را داشت بتواند ادامه کار را با صرف وقت بیشتر از سر بگیرد و بتواند هر گونه ویرایش و تغییر مورد نیاز که معمولا بوجود می آیند را اعمال کند. تمام سعی خودم را در رسیدن به این هدف بکار می گیرم.

در آغاز این مطالب بهتر از چگونگی کار کردن و اهداف خواسته شده از من را شرح دهم و پله به پله جلو برویم تا به هدف نزدیک شویم. هدف از ایجاد این نرم افزار که من اسمش رو محصول می گذارم این است که با نرم افزار همگانی آفیس پاور پوینت می خواهیم یک سری از مطالب را به صورتی نمایش دهیم تا یک مسئول سازمانی بتواند به راحتی برای شخص و یا اشخاضی حوزه مدیریتی خویش و همکاران خود را معرفی کند. پس در آغاز نیاز به یک سری اطلاعاتی است که همان مسئول بهتر از هر کسی می تواند به عنوان کارشناس به تعیین و تامین آنها بپردازد که این گونه نبود بلکه انگار همه اطلاعات باید درج شود تا قابل استفاده برای تمامی مسئولین باشد که این موضوعی خنده دار است و مثل این می ماند که هر استانداری در یک کشور نقشه کلی ایران را در توضیح دادن منطقه و حوزه اجرایی خودش بخواهد به دست بگیرد و مثلا برای یک سری شنوده از روی آن توضیح بدهد. بلکه اگر قرار باشد محصولی نرم افزاری برای همه استانداران یک کشور بسازیم تا از روی آن به توضیح راجع به کارهایی که انجام دادند بکنند.باید هر شخص فقط موضوع مورد نظر یعنی استان خویش را در جلوی خویش با همان علائم خاص خودش ببیند.به نظر من اگر مشخص بود چه کسی قرار است این پرزنتیشن را انجام دهد و من را برای مصاحبه به ایشان معرفی می کردند خیلی محصول نهایی با کیفیت بالاتر ارائه می شد.

پیش فرض های داشتن توانایی های کسی که بخواهد این کار را ادامه دهد این است که حداقل با دو نرم افزار آفیس پاور پوینت،فرانت پیج"Office XP Front Page & Power Point" ونرم افزاری برای تولید فایل آتوران؛ "AutoRrun" که من در اینجا از آتو پلی مدیا استودیو"Auto play media stodio" استفاده کردم کار کرده باشد.

یکی از مهم ترین مراحل رو من داشتن یک نمونه از اینگونه محصولات من می دانم. من لوح فشرده ای که در اختیار داشتم که در بخشی دیگر در همین پژوهشگاه ساخته شده بود کاری حرفه ای در خور تحسین ارزیابی می کنم و مشخص است توسط یک سری از افراد حرفه ای فیلمبردار و صداگذار و دوبلور و جدای از این ها یک تحلیلگر و طراح حرفه ای برخوردار بودند که بتوانند ابتدا به تحلیل سیستم مورد نظر بپر دازند و سپس با استفاده از ذوق ایده و سلیقه یک طراح و حتی گرافیست که بداند چه را در کجا قرار دهند و در آخر یک کامپیوتریست که بداند برنامه خالق هر اثر چه باشد تا هماهنگی بین محصولات در عین داشتن کیفیت حفظ شود و در آخر همه این اجزاء دیجیتال ، به هم توسط یک برنامه متصل شدند و روی لوح فشرده حک شدند. در پایان طرح روی لوح و جلد که توسط نرم افزار های مختلف می توان این کار را انجام داد. و تکثیر این محصول بعد از مراحل تست و تایید محصول انجام می شود.

شروع می کنم به توضیحاتی راجع به چگونگی ایجاد این لوح فشرده از اولین روز تا آخرین روز...

 

 


 
۱
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/۳٠ : توسط : صابر طباطبائی یزدی

مقدمه

 

 

 

   در بسیاری از مراحل تولید یک نرم افزار مهندس نرم افزار باید حضور داشته باشد و در کلیه این مراحل باید مدیریت طراحی کلی این کار بر اساس ایده کلی و تصمیمات خود مهندس نرم افزار باشد. مشکلاتی که ممکن است در این مسیر بوجود آیند به مدیریتی فرای این مدیریت باز می گردد. مدیریتی که باید مشکلات و موانع و مخصوصا ضعف اعضا در درک مسیر و چگونگی انجام وظائف را تشخیص دهد. این مدیریت به دلسوزی صاحب پروژه در انجام و یا بهینگی انجام ان باز می گردد. در بخش اول راجع به مسائلی که به نظر بنده تاثیر به سزایی در کلیه مراحل و مخصوصا هر چه بالاتر بردن کیفیت محصول نهایی است خاهم پرداخت ودر بخش های بعدی به توضیح کارهایی که خودم انجام دادم خواهم پرداخت و در بخش سوم به توضیح نرم افزار به وجود آمده خواهم پرداخت.

   در آغاز کمی از مسائل موجود در تولید نرم افزار در فضای کنونی می پردازم. به نظر نویسنده دراین کار مشکلات و موانعی به طور ساختاری در کشور وجود دارند که از اونها صرف نظر می کنم وبه مسئله های زیر ساختاری می پردازم.پس به نظر من در محیط  کنونی تا به آن مرحله ای نرسیم که جایگاه هر کدام از متخصصان در انجام یک پروژه وبه ثمر رسیدن آن را تشخیص ندهیم اوضاع از این بهتر نمی شود. خودتان منظور من را از این مثال کوچک بفهمید. مثلا نقش یک مهندس را با یک کاردان و یک شخص تجربی و اندازه تاثیراعمال یک مدیریت برتعیین نقش هر یک در نیل به هدف کلی را نمی دانیم. در مر حله بعدی نمی دانیم که یک مدیر باید چه بداند و چه مسائل و نکاتی در درجه بالاتر و ارجع ترهستند و توجه و اهمیت بالاتری را می طلبند ولی می دانیم باید چه مسائلی را رعایت کند تا کسی نتواند او را از جایگاه مدیر به جایگاه یک مدیر انتقاد پذیر برساند و بشود به راحتی از او به عنوان ارشدتر انتقاد کرد. چون این اعمال او را نمی تواند به هدفش برساند و کمک به نیل به اهداف کلی سازمان کند پس فقط باید نقش وی باید بسیار اساسی و بدون اشکال به نظر آید. همان کاری که در بسیاری از موسسات ما به خوبی انجام می شود و هیچ کس نیست که بگوید آیا واقعا شغل یک حسابرس همان چیزی است که من و شما از آنها می دانیم و شنیده ایم یا آن چیزی که باید باشد و بخاطر حذف یک سری از مشکلات اساسی تلاش کنند.

   آشنا شدن با محیط و اهدافی که در مسیر روشن می شوند دو نکته ای هستند که توجه به سرعت دادن آن در پروسه از طرف مدیر کاملا  امر مهمی به نظر می رسد. در راستی رسیدن به این هدف این اوامر موثر هستند. یکی از مهم ترین و اولین های آنان دادن اعتماد به نفس و به نظر من از همه مهم تر بالا بر دن روحیه و انگیزه تک تک افراد است. در هر بازه زمانی باید این نکته را رعایت کرد که در صورت احتمال پایین آمدن انگیزه در افراد باید به آنها در بازیابی روحیه و انگیزه و توان کاری از دست رفته شان کمک کرد.

   یکی دیگر از مهم ترین این عوامل پرسیدن نقاط ضعف و انتقادات و مخصوصا پیشنهاد جایگزین می باشد. به نظر من شاید مشورت کردن در لابلای صحبت ها و جلسات و جویا شدن از ایده ها و نظرات جدید می تواند رراهکار خوبی در انجام این کار باشد و صد در صد این امر را مهم می دانم که نباید گول خورد و باید ازوجود امکانات و توانایی های افراد در انجام ایده های جدید مطمئن شد.

   دیگر اینکه اگر نکته ای را کاملا توضیح نمی دهم به دلیل این است که این ها به یک شخص خاص یا یک گروه خاص بر نمی گردد بلکه این مشکلات در مراحل کار متوجه شدم و چون همیشه از ضعف مدیریتی موجود انتقادات و حرف و حدیث های مختلف را شنیده بودم می دانستم که باید تمام توجه خودم را در بدست آوردن تجربیات واقعی خودم استفاده کنم.و با دید باز به اطرافم نگاه و دقت کنم.

در انتها از کلیه همکاران و دوستان و رئسای خود از توجه و دقت ایشان به حرف هایی که من با ایشان در میان گذاشتم و راهنمایی های لازم را به من گوشزد کردند، کمال قدر دانی و تشکر را دارم .

 

 

 


 
 
ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/٢٤ : توسط : صابر طباطبائی یزدی

سلام